3 veidi uzņēmuma elektrības izmaksu samazināšanai krīzes apstākļos

Krīzes apstākļos uzņēmumi steidz meklēt iespējas izmaksu samazināšanai, lai...
Kļūt par klientu

Krīzes apstākļos uzņēmumi steidz meklēt iespējas izmaksu samazināšanai, lai ekonomiskās grūtības pārdzīvotu ar pēc iespējas mazākiem zaudējumiem. Līdzās dažādiem uzņēmuma darbības optimizācijas pasākumiem ieteicams apdomāt iespējas mazināt elektrības izmaksas — piedāvajam iepazīties ar trim risinājumiem, kas varētu palīdzēt.

1. Līdzšinējās jaudas samazināšana

Viens no risinājumiem, ar ko uzņēmumiem ieteicams sākt, ir izmantot Sadales tīkla piedāvājumu uz vairākiem mēnešiem samazināt līdzšinējo jaudu, tādējādi izmainot maksu par atļauto elektrības pieslēguma slodzi. Faktiski tā ir “abonēšanas maksa”, kura ik mēnesi jāmaksā neatkarīgi no patēriņa un kuras apjoms atkarībā no uzņēmuma darbības apjoma var sasniegt pat vairākus tūkstošus eiro mēnesī. Tomēr jāņem vērā, ka šis risinājums šobrīd pieejams tikai patērētājiem, kuri atbilst Sadales tīkla nosacījumiem. Ņemot vērā, ka krīzes apstākļos uzņēmumu darba apjoms ir palielinājies un jātiek galā ne tikai ar ikdienas uzdevumiem, bet arī jārod risinājumi krīzes pārvarēšanai, esam gatavi palīdzēt klientiem šajā sarežģītajā periodā. Klientu vietā varam veikt pārrunas ar Sadales tīklu, apspriežot iespējas samazināt izmaksas līdz brīdim, kad iestātos labvēlīga ekonomiskā situācija, ļaujot uzņēmuma darbību atjaunot ierastajā režīmā.

Tiesa, atsakoties no iepriekšējās jaudas, jārēķinās ar risku. Ja sākotnējās slodzes atjaunošana netiks pieteikta 9 mēnešus pēc tās samazināšanas, pastāv iespēja, ka atgūt to atpakaļ bez maksas neizdosies. Taču arī šajā laikā var zaudēt iespēju tikt pie iepriekšējās jaudas par brīvu. Tas var notikt, ja tajā pašā teritorijā vai zonā, kuru apkalpo viena transformatora apakšstacija, parādās jauns zemes gabala īpašnieks, kurš pieprasa salīdzinoši lielu pieslēguma jaudu. Ja tajā brīdi uzņēmums ir atteicies no jaudas daļas, tad, atjaunojot to nākotnē, nāksies kompensēt diezgan lielas izmaksas Sadales tīklam. Tieši tāpēc pirms lemt par jaudas samazināšanu ieteicams izvērtēt uzņēmuma ģeogrāfisko atrašanās vietu. Iespējams, ka šis risks ir neliels, bet finansiālais ieguvums var būt nozīmīgs. Senergo ir griezies pie Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas ar ierosinājumu pilnībā atcelt maksu par elektroenerģijas pieslēguma uzturēšanu, vienlaicīgi garantējot jaudas saglabāšanu. Tas atvieglotu ikdienu arī tiem uzņēmumiem, kuri nonākuši daļējā vai pilnīgā dīkstāvē, bet neatbilst Sadales tīkla nosacījumiem.

Ja tomēr uzņēmums lēmis jaudu samazināt, svarīgi ir veikt reālā elektroenerģijas patēriņa apjoma apzināšanu jaunajos apstākļos. Šim nolūkam noderēs monitoringa iekārtu uzstādīšana. Monitoringa viedierīces 1-2 diennakšu laikā apzinās, kāds jaudas patēriņš atlicis pēc uzņēmējdarbības pārtraukšanas — tas palīdzēs pieņemt visprecīzāko lēmumu brīdī, kad būs nepieciešams vienoties ar Sadales tīklu par jaudas samazināšanu. Pat ja esat cita elektroenergijas tirgotāja klients, ir iespējams izmantot Senergo iekārtas. Viedierīces uzstādīšanai nav nepieciešams speciāls aprīkojums, kā arī nav nepieciešams saskaņot tā izmantošanu ar savu elektroenerģijas tirgotāju.

2. Tarifa maiņa

Krīzes apstākļos liela nozīme ir līdzšinējam tarifam. Vislielākie ieguvēji šobrīd ir uzņēmēji, kuri savulaik parakstījuši līgumus par dinamiskiem tarifiem, kuru pamatā ir biržas cenu princips. Biržas cena veidojas pēc pieprasījuma — tā apmierināšanā priekšroka vienmēr ir elektroenerģijas ražotājiem ar vislētākajām izmaksām. Lieliem elektroenerģijas lietotājiem, piemēram, viesnīcām, pārtraucot darbību, pieprasītais kopējais elektroenerģijas apjoms ir stipri krities gan Latvijā, gan Eiropā kopumā. Rezultātā ir iespējams saražot elektroenerģiju ar daudz lētākiem resursiem. Jau šobrīd tas atspoguļojas ar vēsturiski zemākajām elektroenerģijas biržas Nord Pool cenām.

Patiesībā dinamisko tarifu lietotāji ekonomiju varēja just vēl pirms ārkārtas situācijas iestāšanās. Šogad vidējā temperatūra ir neraksturīgi augsta, ir bijis daudz nokrišņu, kas radīja milzīgu hidrorezervju uzkrāšanos Skandināvijā. Tā rezultātā pat liela pieprasījuma apmierināšanai arvien lielākā īpatsvarā bija iespēja izmantot atjaunojamo elektroenerģiju, kuras ražošana ir lētāka. Novērojot šādu tendenci, mēs pirms vairākiem mēnešiem saviem klientiem piedāvājām ar fiksētās cenas līgumiem pāriet uz izdevīgāku tarifu, negaidot esošā līguma izbeigšanās termiņu. Iespēju pārslēgt līgumu bez soda sankcijām sniedzām lietotājiem, kuriem kārtējās saistības beigtos pēc 1–2 mēnešiem. Tāpēc tie uzņēmumi, kuriem šobrīd ir noslēgts fiksētās cenas līgums, var mēģināt vērsties pie sava tirgotāja un individuāli pārrunāt iespēju mainīt tarifu bez soda sankcijām.

3. Īpašo piedāvājumu izvērtēšana

Šobrīd daudzi elektroenerģijas tirgotāji nāk klajā ar īpašajiem piedāvājumiem, sniedzot iespēju krīzes periodā mazināt uzņēmuma izmaksas. Ņemot vērā šī brīža situāciju, piedāvājam risinājumu — 60 dienu maksājumu brīvdienas, slēdzot līgumu ar Senergo uz gadu. Pirmais faktiskais maksājums klientam būs jāveic pēc diviem mēnešiem — maksājumu nobīde saglabāsies visā līguma periodā. Šāda iespēja ļaus uzņēmumiem vairāk koncentrēties uz savas darbības atjaunošanu un uzlabošanu, nedomājot steidzamu elektrības rēķinu apmaksu. Taupot uzņēmēju laiku un ievērojot atbildīgo iestāžu rekomendācijas, līgumu noslēgsim attālināti.

Tevi varētu interesēt

jūnijs 2, 2021
SIA “Unguri”: Pateicoties monitoringam, samazināsim elektroenerģijas patēriņu vismaz par 5%

Senergo speciālisti ar viedierīču palīdzību veica sistēmas elektromonitoringu, kas uzkrāja datus par elektroierīču patēriņu dažādās patērētāju grupās.

Lasīt visu
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram