5 visbiežāk ikdienā pieļautās elektrodrošības kļūdas

Kad runa ir par elektrodrošību, daudziem nākas atzīt, ka nav līdz galam informēti vai neievēro visus ieteicamos drošības pasākumus, lai pasargātu savu mājokli no negadījumiem un sevi no elektrotraumām. Tā kā liela daļa ugunsgrēku īpašumos notiek bojātu elektroierīču dēļ, ir svarīgi apdomāt, ko mēs varam izdarīt ikdienā, lai nepakļautu sevi riskam. Esam apkopojuši 5 kļūdas, kuras bieži vien tiek pieļautas ikdienas dzīvē un kuras potenciāli var būt par iemeslu elektronegadījumiem.

1. Bojātu vadu lietošana
Katrs ir piedzīvojis mirkli, kad mobilā telefona vai portatīvā datora lādētājs vai vadu austiņas savienojuma punktā izdilst un atsedz vada serdi. Daži turpina vadu lietot līdz tas vairs nestrādā, daži cenšas situāciju glābt ar līmlenti, taču abi šie varianti ir vienlīdz bīstami. Vada plīsums traucē elektroenerģijai pareizi plūst no barošanas avota uz ierīci, tādēļ var tikt bojāti arī tās iekšējie mehānismi. Tomēr bojāta vada lietošanai var būt arī daudz smagākas sekas: saskare ar plīsuma vietu var izraisīt smagas elektrotraumas, un lietošanas rezultātā var notikt arī pārkaršana un aizdegšanās. Mūsdienās no situācijas ir vieglāk izvairīties, lietojot Bluetooth austiņas vai elektromagnētiskos lādētājus, jo tiem nav vada. Tomēr, ja šādi varianti nav vēlami vai pieejami, noderīga opcija ir arī lādētājs ar aptītu atsperi, jo tā ierobežo vada lokanību, novēršot plīsumus.

2. Ilgstoši netīrīta cepeškrāsns
Lietojot cepeškrāsni, no pagatavotā ēdiena bieži mēdz nobirt vai notecēt un krāsns pamatā sakrāties ēdiena paliekas, eļļa un citas taukvielas. Ir viegli aizmirst to iztīrīt līdz brīdim, kad kādā cepšanas reizē var saost deguma smaku. Šī ir riska pazīme, jo dažādas taukvielas ir viegli uzliesmojošas, kas var izraisīt kaitīgu dūmu un oglekli saturošu gāzu izplatību mājoklī un dažos gadījumos pat aizdegties un izraisīt ugunsgrēku. Šo iemeslu dēļ ir ļoti svarīgi regulāri tīrīt krāsns apakšu vai novietot uz pamatnes kādu paliktni vai cepešpannu, kas savāktu nobirušās ēdiena paliekas un šķidrumu pilienus.

3. Elektroiekārtu labošana, izjaukšana un tīrīšana, neatvienojot no tīkla
Spuldzītes nomainīšana, smalcinātāja vai miksera izskalošana, tostera tīrīšana no drupačām un citi procesi, kas pieprasa ierīču izjaukšanu, tīrīšanu vai labošanu – tie visi ir jāuzsāk ar ierīces atvienošanu no tīkla. Veicot labojumus vai tīrīšanas darbus kamēr ierīce ir pievienota pie strāvas avota, pastāv risks gūt elektrotraumas, kas var beigties ar apdegumiem, sirdsdarbības un pat smadzeņu darbības traucējumiem.

4. Neuzmanība, iedzenot sienā naglas vai skrūves
Lai padarītu dzīvesvietu mājīgāku, bieži tiek pieņemts lēmums pielikt pie sienas kādu mākslas darbu, fotogrāfiju vai iekārt griestos kādu dekoratīvu elementu. Lai to izdarītu, sienā vai griestos ir jāiesit naglas vai jāizurbj caurumi. Ir svarīgi pirms šādas rīcības pārliecināties, vai izvēlētajā vietā aiz sienas nav elektroinstalācijas vadu. Pārsvarā tie reti gadās sienas vidū, taču nevajag aizmirst, ka tāda varbūtība pastāv, it īpaši virtuvēs un vannasistabās. Nejauši ieurbjot vai iesitot naglu elektrības vadā, pastāv risks to sabojāt un pat gūt nopietnas elektrotraumas. Lai izvairītos no šīs elektrodrošības kļūdas, ieteicams pārbaudīt telpas plānojumu vai iegādāties kabeļu detektoru jeb sienas skeneri.

5. Priekšmetu novietošana uz mikroviļņu krāsns virsmas
Virtuvē mēdz rasties situācijas, kad rokās ir sīki priekšmeti, kuriem noteiktajā brīdī nevar atrast piemērotu vietu. Tos rodas vēlme nolikt uz jebkuras brīvas virsmas, kas dažreiz var būt mikroviļņu krāsns. Šādu soli vajadzētu apdomāt divreiz,, jo, novietojot kaut ko uz krāsns, var tikt bloķēti tās gaisa filtri un ventilācijas sistēma, kas var izraisīt pārkaršanu un aizdegšanos. Šī iemesla dēļ ieteicams atvēlēt citu vietu priekšmetu īslaicīgai novietošanai. Tāpat ieteicams parūpēties par šo arī vecāka gadagājuma radinieku mājās, piekodinot neapsegt mikroviļņu krāsni ar kādu skaistu drānu vai pašdarinātu salvetīti.