Elektroenerģijas kopējais patēriņš un šī nozīmīgā resursa cenas ik gadu pieaug, tādēļ arvien vairāk uzņēmēju pievērš uzmanību sava elektroenerģijas patēriņa pārskatīšanai un optimizēšanai. Elektroenerģiju faktiski var taupīt dažādos veidos, bet šajā rakstā apskatīšu tos, kuros konsultācijas sniedz arī Senergo speciālisti.

Viens no elektroenerģijas patēriņa samazināšanas pamata ieteikumiem ir uzņēmuma iekšējo procesu pārstrukturizēšanu. Piemēram, pārceļot ražošanas procesus uz citu laika posmu, kad biržā ir zemākas elektroenerģijas cenas un tādējādi samazinot uzņēmuma izmaksas. Elektroenerģijas cenu ietekmē ne tikai birža un tirgotāji, bet arī elektrības pārvades uzņēmums “Sadales tīkls”, kuram ir dažādi cenu tarifi, kas var būt kā viena cena jebkurā laikā diennaktī vai arī 2 un 3 laika zonu atkarībā no diennakts laika.. Tātad,  pārstrukturizējot uzņēmuma darbu, var rasties ietaupījums. Protams, šādai pārstrukturēšanai jābūt ekonomiski pamatotai un ir jāsaprot, vai ražošanas un darba laika izmaiņas radīs tādu ieguvumu, kas atsvērtu iespējamās neērtības.

Elektroenerģijas patēriņš ir galvenā komponente, kas rada izmaksas. Tādēļ ir ieteicams veikt aprēķinus, kā to samazināt un ar kādām investīcijām to panākt. Vai un kad šīs investīcijas tiks atpelnītas. Visbiežāk uzņēmumos lielāko patēriņu rada apgaismojums, kas ir visvieglāk risināms un izmērāms ieguvums. Tālāk jau var iedziļināties inženierkomunikācijās – dzesēšanas, ventilācijas un citās sistēmās, kuras, iespējams, jau ir morāli novecojušas un to efektivitāte ir vāja. Piemēram, vecas dzesēšanas iekārtas var 5 reizes vairāk tērēt elektrību, nekā tādas pašas jaudas modernākas iekārtas. Jautājums — cik maksā jaunā iekārta un cik ātri to var atpelnīt.

Pārlieku lielu elektroenerģijas patēriņu var radīt arī neefektīvas iekārtas un nesaimnieciskums. Piemēram, uzņēmums 10 gadus ir audzis un attīstījies, pakāpeniski veidojot arī savu iekšējo elektrotīklu. Saimniecībai ir 3 fāžu elektrības pieslēgums un, veicot tā mērījumus, noskaidrojās, ka viena fāze ir noslogota 2 reizes vairāk nekā pārējās. Līdz ar to tas rada risku arī elektrības kabeļu pārslodzei.

Vienas pārslogotās fāzes dēļ, uzņēmumam bija jāmaksā krietni vairāk par atļauto slodzi nekā tad, ja visas jaudas būtu vienmērīgi sadalītas pa fāzēm, pārslēdzot elektroiekārtas. Ievērojot uzņēmuma lielumu, salāgojot iekārtu un fāžu noslodzes, ikmēneša elektroenerģijas ietaupījums var būt mērāms no 100 līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro. Ietaupījumus var noskaidrot tikai izmērot un analizējot objektu kopējo ainu.