Kā izvēlēties efektīvu un ekonomisku telpu apgaismojumu?

Apgaismojums spēlē nozīmīgu lomu telpu noskaņas radīšanā, jo tā izvēle un novietojums var palīdzēt gan atslābināties, gan arī ietekmēt produktivitāti.
Kļūt par klientu

Apgaismojums spēlē nozīmīgu lomu telpu noskaņas radīšanā, jo tā izvēle un novietojums var palīdzēt gan atslābināties, gan arī ietekmēt produktivitāti. Gaismas avotu nokrāsa un spilgtums  rada atmosfēru, izceļ interjera akcentus vai retušē nepilnības. Piemēram, izkliedēta un maiga gaisma parasti rada omulīgu un viesmīlīgu sajūtu, bet koncentrēta un spilgta – izceļ kādu interjera elementu.

Apgaismojumu var iedalīt trīs veidos:

  • izkliedēts: maigs un neuzbāzīgs apgaismojums, kas nodrošina gaismu ikdienas aktivitāšu veikšanai un rada kopējo telpas noskaņu. Šādu apgaismojumu parasti panāk, iebūvējot griestu lampiņas, piekarot lustras vai sliežu gaismas ķermeņus.
  • funkcionāls: fokusēts uz konkrētu vietu, kurā  tiek veikts noteikts uzdevums, piemēram, gatavots ēdiens virtuvē vai rakstīti mājasdarbi bērnistabā. Šādam apgaismojumam izmanto stāvlampas, galda lampas vai LED virtenes virs konkrētās darba virsmas. 
  • akcentu: izceļ atsevišķus interjera elementus telpā, piemēram, mākslas darbus vai ģimenes foto, lai radītu īpašu telpas noskaņu. Šādam apgaismojumam izmanto sienas lampas un gaismas elementus.

Lai arī vienkāršākais risinājums ir viens gaismas avots pie griestiem, telpu apgaismošanai ieteicams izmantot vairākus gaismekļus un variēt dažādus apgaismojuma veidus. Būtiski apzināties, ka katra telpa pilda savas funkcijas, kam attiecīgi jāpielāgo gaismas avoti. Pirmkārt, izlemiet, kurās zonās būs vajadzīgs, piemēram, funkcionālais un kurās –  akcentu apgaismojums un tikai tad plānojiet griestu lampu izvietojumu. Ja izmantosiet viedā apgaismojuma sistēmu, ar vienu pogas spiedienu varēsiet pieklusināt, ieslēgt vai izslēgt gaismu, kā arī mainīt to no siltas uz vēsāku. Centieties pēc iespējas lietderīgāk izmantot arī dabīgo apgaismojumu, jo tas palīdzēs būtiski ietaupīt elektrību.  

Kādas spuldzes izvēlēties?

Mūsdienās energoefektīvākais risinājums kvēlspuldžu un citu veidu spuldžu nomaiņai ir gaismas diožu jeb LED spuldzes. Tās ļauj ietaupīt līdz pat 90% no kvēlspuldžu patērētās enerģijas, kā arī to kalpošanas laiks ir krietni ilgāks. Lai ieguldījums spuldžu nomaiņā atmaksātos ātrāk, vispirms ar tām aprīkojiet tās telpas, kurās mākslīgo apgaismojumu ikdienā izmantojat visilgāk. Ja jauno spuldzi paredzēts uzstādīt vietā, kur apgaismojumu bieži ieslēdz un izslēdz, piemēram, gaitenī, pievērsiet uzmanību uz spuldzes kastītes norādītajam pārslēgšanas ciklu skaitam un izvēlieties LED spuldzi ar lielāko skaitu, piemēram, 20 000 reižu.

Apgaismojuma krāsa

Svarīgs parametrs apgaismojuma izvēlē ir spuldzes izstarotās gaismas siltuma pakāpe, jo gaismas krāsa veido noskaņu telpā un var psiholoģiski ietekmēt cilvēka darba ražīgumu, piemēram, silti balta gaisma atslābina un nomierina, bet balti zilgana gaisma rosina enerģiju. Spuldzes gaismas siltuma pakāpi mēra Kelvina grādos (K). Jo mazāk Kelvina grādu, jo gaisma dzeltenāka, jo vairāk – vēsāka un zilganāka. Dzīvojamām telpām piemērotākās ir spuldzes ar silti baltu gaismas krāsu, bet darba vietām un birojiem - spuldzes ar baltāku gaismas krāsu

  • 2800 - 3200 K – silts tonis, kas padara telpu mājīgāku. Piemērota izvēle dzīvojamām un atpūtas telpām.
  • 3200 - 6 000 K – gaišs dienasgaismas tonis, kas labi izgaismos telpas, kurās strādājat.
  • 6 000 - 8 000 K – auksti balta krāsa, kas piemērota ārzonu apgaismojumam, piemēram, virs ārdurvīm vai pagalmā.

Apgaismojuma spilgtums

Izvēloties LED spuldzes, pievērsiet uzmanību to spilgtuma parametram, ko norāda lūmenos (lm). Jo vairāk lūmenu (lm), jo vairāk gaismas tā izstaro un spilgtāka būs. Visvieglāk LED spuldzi izvēlēties, vadoties pēc kādreiz ierastās kvēlspuldzes jaudas. Ja agrāk lustrā izmantojāt 60 vatu kvēlspuldzi, tad izvēlieties LED spuldzi ar 900 lūmenu gaismas plūsmu. To var ērti aprēķināt ar speciāla kalkulatora palīdzību.

Apgaismojuma risinājumi dzīvojamajām telpām

Viesistaba

Izvēloties viesistabas gaismas avotus, ņemiet vērā telpas platību un griestu augstumu, kā arī izlemiet, vai, izmantojot apgaismojumu, vēlaties telpu vizuāli paplašināt vai sadalīt atsevišķās zonās. Piemēram, ar grīdas gaismām un stāvlampu palīdzību var dažu sekunžu laikā mainīt telpas noskaņu un akcentus. Ideāli, ja jūsu viesistabas apgaismojums ir tik daudzfunkcionāls, ka varat to pielāgot dažādām dzīves situācijām – gan mierpilnai atpūtai pie TV, gan jautrai ballītei kopā ar draugiem.

Virtuve

Virtuvē svarīgi ir izgaismot ne tikai galda virsmu, bet arī plīts, izlietnes un citas zonas, kurās notiek virtuves darbi. Parasti vispārējais griestu apgaismojums veido ēnas uz virsmām zem piekarināmajiem skapīšiem, kur tiek gatavots ēdiens. To var viegli atrisināt, zem skapīšiem izvietojot nelielus LED gaismekļus vai LED lentes, kas izgaismos darba virsmas. Ja virtuvē ir atsevišķa ēdamzona, apgaismojiet to ar iebūvētām griestu lampām vai piekaramo lampu.

Guļamistaba

Guļamistaba ir vieta, kur jūs atpūšaties, tādēļ šeit jāvalda relaksācijas un miera gaisotnei. Papildu vienmērīgam griestu apgaismojumam, izmantojiet arī akcentu un funkcionālo apgaismojumu. Piemēram, stāvlampa vai sienas naktslampiņa pie gultas nodrošinās labi izgaismotu vietu lasīšanai. Savukārt, akcentu apgaismojums virs gleznas palīdzēs izcelt mākslas darba skaistumu un piešķirs telpai īpašu šarmu. Ja izmantosiet dimmeri, kas ļauj regulēt gaismas spilgtumu, varēsiet mainīt guļamistabas gaismu uz blāvu, lai radītu mierīgu atmosfēru, vai spilgtu, kad vēlēsieties atdzīvināt telpu.

Vannasistaba

Izvēloties gaismekļus vannasistabai, ieteicams izmantot tādus, kas piemēroti lietošanai telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni. Neatbilstošiem modeļiem mitruma dēļ var oksidēties kontakti un radīt dažādus darbības traucējumus. Mitrumizturīgajiem gaismekļiem ir starptautiskais marķējums „IP” ar skaitli. Jo lielāks šis skaitlis, jo labāka aizsardzība pret mitrumu. Piemēram, IP 46 un lielāka skaitļa gaismeklis labi derēs vannasistabā. Parasti visintensīvākā gaisma nepieciešama pie spoguļa.  Labi, ja spoguļa apgaismojumam ir pievienots regulēšanas slēdzis, lai pēc vajadzības varētu pielāgot apgaismojuma spilgtumu.

Priekšnams

Priekšnamos ir svarīgs labs vispārējais griestu apgaismojums, jo tajos parasti trūkst dabīgās gaismas, kas rada tumšu un nomācošu gaisotni. Lai to risinātu, izvēlieties iebūvētās griestu lampas vai lustru, kas izgaismos telpu. Ja priekšnamā atrodas sienas spogulis, parūpējieties, lai apgaismojums vienmērīgi izgaismotu tā virsmu un novērstu ēnu krišanu, kas traucē pilnvērtīgai spoguļa izmantošanai.

Funkcionāla un interjeram atbilstoša apgaismojuma izvēle nav viegls uzdevums. Tam vajadzīga prasme orientēties ne tikai gaismekļu dizainā un funkcionalitātē, bet arī energoefektivitātē. Tomēr, ja jums izdodas atrast labāko risinājumu, atbilstošs apgaismojums var piešķirt mājoklim personības un unikalitātes auru, kā arī ietaupīt elektrības izmaksas.

Tevi varētu interesēt

decembris 3, 2020
Novembrī uzvarējām 1 elektroenerģijas piegādes publiskajā iepirkumā

Paplašinot klientu portfeli, mēs turpinām piedalīties publiskajos iepirkumos. Piedāvājot visizdevīgākos...

Lasīt visu
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram