Sadzīves preču energomarķējumu Eiropas Savienībā ieviesa pirms 27 gadiem, lai palīdzētu patērētājiem viegli salīdzināt dažādu ražotāju un modeļu ierīču elektroenerģijas un ūdens patēriņu, ietilpību, skaņas līmeni, energoefektivitātes klasi un citus svarīgākos parametrus.

Līdz šim energomarķējuma klašu skalas sadalījums bija no A+++ līdz D, taču sākot ar 2021.gada martu tas būs no A līdz G un vairs neparedzēs klases ar "+" zīmēm, jo pašlaik vairums elektroierīču jau pieder augstākajai A klasei ar vienu vai vairākiem plusiņiem. Tādēļ skala ir kļuvusi nepārskatāma, un patērētājiem ir grūtāk atšķirt efektīvākos produktus. Papildus izmaiņām skalas gradācijā tiks izmantota arī jauna aprēķinu un testēšanas metodika, uzlabotas piktogrammas, kā arī lietotāji turpmāk varēs saņemt vairāk informācijas par izvēlētās tehnikas energoefektivitātes parametriem.

Sākot ar 2021. gada 1. martu, ar jauno energomarķējuma klašu skalu jāmarķē veļas mazgājamajās mašīnas, trauku mazgājamajās mašīnas, ledusskapji, televizori, gaismas avoti, aukstumiekārtas un līdzīgi produkti. Citām produktu grupām jauno marķējumu ieviesīs 2022.gadā, kad būs stājušās spēkā attiecīgās ES regulas.

Kā lasīt jauno sadzīves tehnikas energomarķējumu?

Piemērs – jaunais energomarķējums veļasmašīnai

Iegādājoties elektroierīces pārdomāti un ar ilgtspējīgu izvēli, jūs ne tikai samazināsiet savu elektrības patēriņu, bet arī apliecināsiet vēlmi saudzēt vidi un atbalstīsiet centienus mazināt CO2 izmešus.