Kā samazināt elektrības izmaksas ar atbilstošu pieslēguma jaudu?

Atbilstošas elektrotīkla pieslēguma jaudas izvēle ir svarīga, lai nodrošinātu elektroierīču darbību īpašumā, kā arī viens no faktoriem, kas ietekmē ikmēneša rēķina lielumu.
Kļūt par klientu

Atbilstošas elektrotīkla pieslēguma jaudas izvēle ir svarīga, lai nodrošinātu elektroierīču darbību īpašumā, kā arī viens no faktoriem, kas ietekmē ikmēneša rēķina lielumu. Nepareizi izvēlēta jauda var sadārdzināt elektrības izmaksas un radīt traucējumus iekārtu darbībā.

Agrāk ikmēneša maksājums nebija saistīts ar pieprasītās jaudas apjomu un norēķini par elektrību notika tikai par patērēto elektrības daudzumu, tādēļ tam nebija lielas nozīmes. Kopš nomainīta sadales pakalpojumu tarifu struktūra un ieviesta obligātā iepirkuma un jaudas komponentes (OIK), situācija ir mainījusies. Turēt lielas jaudas rezerves nav izdevīgi. Ir vērts apdomāt iespēju tās samazināt atbilstoši reālajam patēriņam. Īpaši aktuāli tas ir lielākām saimniecībām un uzņēmumiem, kas tādejādi var būtiski samazināt elektrības rēķinus.

Kā pieslēguma jauda ietekmē ikmēneša elektrības maksu?

Lai labāk izprastu, kā elektrotīkla pieslēguma jauda ietekmē rēķina lielumu, vispirms jāsaprot, kādu vietu šī pozīcija ieņem elektrības rēķina struktūrā.

Neatkarīgi no tā, kuru elektroenerģijas piegādātāju un tarifu plānu izmantojat, savā rēķinā vienmēr redzēsiet trīs pozīcijas: maksa par patērēto elektroenerģiju, maksa par sistēmas pakalpojumiem (A/S “Sadales tīkls”) un OIK. 

elektrības rēķina komponentes

Pieslēguma jauda ietekmē gan OIK, gan arī sadales tīklu pakalpojumu maksu, jo abas rēķina komponentes tiek aprēķinātas pēc diviem kritērijiem:

  • Fiksētā maksa – atkarīga no pieslēguma jaudas vai IAA strāvas lieluma ampēros
  • Mainīgā daļa – atkarīga no patērētās elektroenerģijas daudzuma

Izvēloties atbilstošu elektroenerģijas pieslēguma jaudu un strāvas lielumu, kā arī mazinot elektrības patēriņu mājsaimniecībā vai uzņēmumā ar energoefektīvu risinājumu palīdzību, var samazināt gan sadales tīklu pakalpojumu, gan OIK izmaksas. Piemēram, saimniecība ar trīs fāžu pieslēgumu var samazināt strāvas lielumu no 25 uz 16 ampēriem vai arī trīsfāžu pieslēgumu nomainīt uz vienas fāzes pieslēgumu, ja tas ir pietiekošs. Bieži gadās, ka iepriekš pieprasīts elektrotīkla pieslēgums ar jaudas rezervi, taču reāli tā netiek izmantota. ŠĪ iemesla dēļ ir vērts izvērtēt, vai būtu pienācis brīdis piesaistīt energoefektivitātes speciālistu, jo profesionāļa vērtējums ļautu ieviest pašu efektīvāko risinājumu.  

Kā aprēķināt nepieciešamo elektrotīkla jaudu?

Lai saprastu, cik liela jauda nepieciešama, ir  jāizvērtē, kādas elektroierīces plānojat izmantot, kā arī cik daudzas no tām izmantosiet vienlaicīgi. Jo vairāk elektroierīču, jo lielākas jaudas pieslēgums būs nepieciešams.

Lēmumu pieņemt palīdzēs slodzes aprēķina kalkulators, kurā ievadot datus par dzīvojamās platības izmēru un plānotajām elektroierīcēm, var redzēt aprēķinu, kāda jauda nepieciešama īpašumam.

Pieslēguma tipi

Visbiežāk vienas fāzes elektrotīkla pieslēgumi tiek nodrošināti dzīvokļos. Šāda pieslēguma jauda ir pietiekoša sadzīves elektroierīču darbības nodrošināšanai: apgaismojumam, veļas mazgājamajai mašīnai, ledusskapim, televizoram, putekļu sūcējam un citām ierīcēm. Tomēr, ja virtuvē tiek uzstādīta elektriskā vai indukcijas plīts, ko paredzēts darbināt vienlaikus ar citu sadzīves tehniku, iespējams, būs nepieciešams trīsfāžu pieslēgums.

Savukārt trīsfāžu pieslēgums tiek ierīkots jaunajos daudzdzīvokļu namu projektos, privātmājās un viensētās, jo tajās lieto elektroierīces, kurām nepieciešama lielāka elektrotīkla jauda, piemēram, siltumsūkņi, ūdens sūkņi un citas jaudīgas iekārtas.

Kā noskaidrot savu tagadējo pieslēguma jaudu?

Informācija par sadales sistēmas pakalpojuma tarifu, fāžu skaitu un ievadaizsardzības aparāta (IAA) nominālās strāvas lielumu ir atrodama elektrības tirgotāja līgumā. Šo informāciju var apskatīt arī AS Sadales tīkls klientu pašapkalpošanās portālā atverot Tehnisko informāciju zem jums piederošā objekta adreses. Fāžu skaits tiek norādīts arī uz elektroenerģijas skaitītāja.

Kā mainīt elektrības pieslēguma jaudu?

Lai mainītu pieslēguma jaudu, vērsieties pie sava elektroenerģijas piegādātāja, kurš sniegs nepieciešamās konsultācijas un palīdzēs jums pieslēgt atbilstošu elektrotīkla jaudu un izvairīties no kļūdām, kas var vest pie papildu izmaksām. 

Tevi varētu interesēt

septembris 30, 2019
Elektroenerģijas patēriņa audits izmaksu samazināšanai

Turpinot apskatīt risinājumus elektroenerģijas patēriņa ietaupījumam, šoreiz pievērsīšos uzņēmumu ikdienas...

Lasīt visu
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram