Vasarā mūsu elektrības patēriņš parasti mainās. Varam ietaupīt uz apkuri, taču karstajā laikā aktīvāk un vairāk lietojam ūdeni, kā arī pieaug vajadzība pēc telpu atvēsināšanas ar elektroiekārtu palīdzību, kas var ietekmēt ikmēneša rēķina lielumu. Esam sagatavojuši deviņus vienkāršus ieteikumus, kas palīdzēs samazināt elektrības patēriņu arī gada karstākajos mēnešos.

Telpu atdzesēšana ar kondicionieru un ventilatoru palīdzību karstās vasarās var diezgan būtiski ietekmēt elektrības patēriņu un izmaksas. Lai aizturētu spēcīgos saules starus, pilnībā aizsedziet logus ar žalūzijām vai necaurspīdīgiem aizkariem, jo žalūzijas var samazināt telpā ieplūstošo karstumu līdz pat 45%, bet aizkari – līdz 33%. Tādejādi telpas mazāk uzkarsīs un vajadzēs mazāk lietot elektroierīces to atdzesēšanai.

Bieži mēdz būt, ka mājokļa viena telpa ir vairāk uzkarsusi kā citas, jo, piemēram, atrodas saules pusē un tajā karstums iekļūst vairāk. Ja vien šajā telpā kāds regulāri neuzturas, aizveriet durvis uz to, lai neļautu karstumam izplatīties arī uz citām – vēsākajām telpām. Tādejādi varēsiet gan samazināt kopējo temperatūru mājoklī, gan ieekonomēt uz telpu atdzesēšanas iekārtām.

Aizsērējis filtrs var paaugstināt kondicioniera elektrības patēriņu par 5 līdz 15%, tādēļ regulāra iekārtas apkope ir būtisks priekšnoteikums tās efektīvai darbībai. Liela loma ir arī temperatūras uzstādījumiem termostatā. Katrs papildus grāds telpas atdzesēšanai var palielināt iekārtas elektrības patēriņu par 4-8%. Tādēļ svarīgi izvērtēt, vai kondicionierim jābūt ieslēgtam arī mājinieku prombūtnes un nakts laikā. Noteikti atcerieties aizvērt logus, ja ir ieslēgts kondicionieris, lai lieki netērētu elektrību, atdzesējot gaisu, kas aizplūst prom pa atvērto logu.

Ja nepieciešams atdzesēt telpas, ventilatori būs ekonomiskāks variants nekā kondicionieri – gan uzstādīšanas, gan elektrības patēriņa dēļ, jo patērē tikai apmēram 1/60 daļu no kondicionierim vajadzīgās elektrības. Lietojot ventilatoru kopā ar kondicionieri, varēsiet tā termostatā iestatīt par 2 grādiem augstāku temperatūru, tādejādi ieekonomējot elektrību un gūstot dubultu efektu.

Vasarā dienas ir garākas un vakari gaišāki, tādēļ šis ir laiks, kad var maksimāli izmantot dabisko apgaismojumu, kas plūst no logiem. Pat cauri aizkariem un žalūzijām gaisma var ieplūst telpās pietiekoši, lai izgaismotu svarīgākās darba virsmas. Tomēr, ja ar dabisko apgaismojumu vien nepietiek, izmantojiet galda lampu, nevis griestu spuldzes, jo tā dos koncentrētāku gaismu un patērēs mazāk elektrības. 

Jūsu mājās ir elektroierīces, kas turpina patērēt elektrību pat tad, kad ir izslēgtas, taču palikušas pieslēgtas pie strāvas, piemēram, televizors, monitors, spēļu konsole, mikroviļņu krāsns, veļas mašīna u.c. tehnika. Tiek lēsts, ka dīkstāves (standby) režīmā esošās sadzīves elektroierīces patērē aptuveni 10% no visa mājsaimniecības elektroenerģijas gada patēriņa. Atslēdzot kaut vai tikai dažas no tām, piemēram, dodoties vasaras atvaļinājumā, iespējams samazināt elektrības patēriņu, kas gada griezumā var palīdzēt ietaupīt pat vairākus desmitus eiro.

Vasarā ūdens patēriņš bieži pieaug, jo tiek pildīts piemājas baseinos un izmantots dārza laistīšanai. Ja ūdens tiek iegūts ar elektriskā sūkņa palīdzību, tas noved pie lielākiem elektrības rēķiniem. Labs risinājums ir laistīt dārzu vai nu vēlos vakaros vai agri no rīta, kad karstums nav tik liels un ūdens uzreiz neiztvaiko. Attiecīgi efekts no ieguldītā darba būs labāks. Arī baseinu vislabāk pildīt vakaros un naktīs, jo tad elektrības cena ir zemāka.

Elektrības cena biržā mainās reizi stundā. Katru dienu līdz plkst. 14.00 kļūst zināmas nākamās dienas elektrības cenas. Tās ikviens var apskatīt Nord Pool mājaslapā vai mobilajā aplikācijā, kas atsūta automātisku paziņojumu par jaunajām cenām tiklīdz tās publicētas. Ja īpašumam ir pieslēgts viedais elektrības skaitītājs un izmantojat dinamisko elektrības tarifu, visizdevīgāk elektroierīces ar augstu enerģijas patēriņu, piemēram, sūkņi, veļas mašīna, trauku mazgāšanas mašīna u.tml. būs darbināt tajās stundās, kad elektrība maksā vismazāk. Piemēram, elektroenerģijas cena nakts stundās pēc 23:00 bieži ir pat divas reizes zemāka kā dienas laikā, kad pēc tās ir visaugstākais pieprasījums.

Kopš Latvijā ir atvērtais elektroenerģijas tirgus, ikviens var pirkt elektrību no tā elektroenerģijas tirgotāja, kas piedāvā izdevīgāko tarifu un līguma nosacījumus. Aptaujājot vairākus elektroenerģijas piegādātājus, iespējams atrast izdevīgāko tarifu un līguma nosacījumus tieši jūsu mājsaimniecībai vai uzņēmumam.

Loterijas laimētāji