Mūsu drošība un veselība, lietojot sadzīves tehniku, ir atkarīga ne tikai no ikdienā visbiežāk pieļautajām kļūdām, bet arī no tā, vai mūsu elektrotīkls ir aprīkots ar aizsardzības mehānismu — strāvas noplūdes automātu. Neskatoties uz to, ka šāds automāts spēj identificēt praktiski jebkādas elektroenerģijas noplūdes, daudzi atzīst, ka nezina, kādam nolūkam tas ir nepieciešams un vai mājsaimniecībā ir šāda ierīce.

Kāds ir noplūdes automāta uzdevums?

Katras mājsaimniecības (dzīvokļa vai mājas) elektrotīkls ir sava veida slēgta sistēma, kurā cirkulē noteikts strāvas spriegums. Neskatoties uz to, ka šajā “sistēmā” ir izejas un ieejas punkts – “fāze” un “nulle”, kā arī atzarojumi, kuri apgādā ar elektroenerģiju dažādas mājsaimniecības telpas, kopumā strāva ir nemainīga. Ja izejas un ieejas punktā pēkšņi rodas atšķirības strāvas spriegumā, tad jādomā par iespējamām noplūdēm. Izejot cauri būvkonstrukcijām, tās var izraisīt ugunsgrēkus, savukārt ja strāva saskaras ar dzīvu radību, tā var laupīt dzīvību. Noplūdes automāta galvenais uzdevums ir identificēt šādas noplūdes tīklā un laicīgi atslēgt elektroenerģijas padevi konkrētajā atzarā, novēršot iespējamos bojājumus vai elektrotraumas.

Kur meklēt noplūdes automātu?

Noplūdes automāts vizuāli ir ļoti līdzīgs parastajiem automātslēdžiem, un tam būtu jāatrodas sadales kārbā. Tajā var būt viens vai vairāki noplūdes automāti — atkarībā no tā, cik daudz telpu jeb zonu jūs vai jūsu elektriķis ir izvēlējies nodrošināt ar šādu papildu aizsardzību. Parasti automātus uzliek uz atzarojumiem, kuri piegādā elektroenerģiju paaugstināta mitruma zonās — tā ir vannas istaba, virtuve, arī garāža un terase. Tieši šajās telpās visbiežāk ir visaugstākais elektrotraumas gūšanas risks — tīklā ieslēgta elektroierīce, īpaši ar bojātu izolāciju, saskaroties ar ūdeni, ļoti ātri aizvada elektrību līdz cilvēkam, ja viņš, piemēram, pieskaras mitrai virsmai vai ar basu kāju aiztiek ūdeni uz grīdas. Taču svarīgi ievērot samērīguma principu — noplūdes automātu ielikšana uz visām mājsaimniecības telpām “katram gadījumam” nav pamatota un atsevišķos gadījumos var izraisīt “viltus trauksmi”. Ja, piemēram, jūs savienojat televizoru ar dekoderi vai mūzikas centru, sava jutīguma dēļ noplūdes automāti var uztvert šādu impulsu kā noplūdi, kā rezultātā elektroenerģija konkrētajā zonā atslēdzas.

Kā izvēlēties un pārbaudīt noplūdes automātu?

Ja savā sadales kārbā neesat atraduši strāvas noplūdes automātu vai nolēmāt mainīt esošo, ir ieteicams dot priekšroku vidējas vai augstākās klases ierīcei. Ar nelielu atšķirību cenas ziņā kvalitāte izšķirošā brīdī var nospēlēt galveno lomu. Izvēloties strāvas noplūdes automātu, noteikti jākonsultējas ar speciālistu, lai iegādātos modeli ar funkcionalitāti, kura būtu piemērota jūsu mājsaimniecības īpatnībām un tīkla slodzei. Uzliekot vai nomainot strāvas noplūdes automātu, ir jāatceras, ka tas ir jāpārbauda vismaz reizi gadā. To var izdarīt, nospiežot automāta virsmā esošo T pogu, kas imitē strāvas noplūdi. Rezultātā elektrībai konkrētajā zonā būtu jāatslēdzas — ja tas nenotiek, automāts kaut kādu iemeslu dēļ ir pārtraucis pildīt savu funkciju un tas būtu jānomaina.

Neskatoties uz to, ka obligāta noplūdes automātu ierīkošana nav noteikta tiesību aktos kā, piemēram, dūmu detektoru uzstādīšana, tiem ir tik pat būtiska ietekme uz mājsaimniecības iedzīvotāju drošību. Līdz ar to svarīgi ne tikai pārliecināties, ka mājsaimniecība ir aprīkota ar noplūdes automātiem vajadzīgajās zonās, bet arī regulāri tos pārbaudīt.