No kā veidojas elektroenerģijas rēķins?

Neatkarīgi no tā, kāds jums ir elektroenerģijas piegādātājs un kādu tarifu plānu esat izvēlējušies, savā rēķinā vienmēr redzēsiet trīs pozīcijas...
Kļūt par klientu

Neatkarīgi no tā, kāds jums ir elektroenerģijas piegādātājs un kādu tarifu plānu esat izvēlējušies, savā rēķinā vienmēr redzēsiet trīs pozīcijas:

1) elektroenerģijas cena un kopējā summa par patērēto apjomu;
2) maksa par obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm (OIK) un
3) maksa par sistēmas pakalpojumiem (“Sadales tīkls”).

OIK un “Sadales tīkls” maksājumus aprēķina gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām. Tāpat kā maksa par patērēto elektroenerģiju, šo pozīciju summas katru mēnesi var mainīties, jo katra no tām sastāv no divām komponentēm — fiksētā maksājuma, kura pamatā ir mājsaimniecības vai uzņēmuma pieteiktā jauda un kurš jāmaksā, pat ja netērējāt elektroenerģiju, un mainīga maksājuma, kurš ir cieši saistīts ar patēriņu konkrētajā mēnesī. Līdz ar to patērētās elektroenerģijas apjoms faktiski ietekmē visas rēķina sastāvdaļas, pat ja jums ir fiksētās cenas līgums.

Kā pareizi salīdzināt elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumus?

Izvērtējot kāda elektroenerģijas tirgotāja piedāvājumu, ir jāskatās tikai viena rēķina pozīcija — elektroenerģijas cena, ja dodat priekšroku fiksētam tarifam, vai atlīdzība par pārstāvības pakalpojumu, ja izvēlaties biržas cenām piesaistīto tarifu. Pārējās sastāvdaļas nav atkarīgas no piedāvājuma, kuru jums ir izteicis elektrības tirgotājs, un parādīsies jūsu rēķinā arī tad, ja būsiet izvēlējušies mainīt savu līdzšinējo elektroenerģijas piegādātāju. Papildus ir jāpievērš uzmanība, vai elektroenerģijas tirgotāja rēķinā, ar kuru apsverat sākt sadarbību, parādās ikmēneša apkalpošanas maksa. Tā ir tirgotāja fiksētā maksa, kuru daži piegādātāji mēdz iekļaut neatkarīgi no patēriņa un kura ietekmē patērētāja kopējās izmaksas par elektrību. Mēs augsti vērtējam atklātu sadarbību, tāpēc saviem potenciālajiem klientiem vienmēr esam gatavi gan paskaidrot Senergo rēķina sastāvdaļas, gan iepazīstināt ar līguma projektu.

Bieži vien, īpaši mājsaimniecību skatījumā, var šķist, ka elektroenerģijas vienības cenas atšķirības nav tik lielas, lai mainītu elektrības piegādātāju, tomēr gada laikā pat no nelielām summām var izveidoties būtisks ietaupījums. Turklāt sadarbība ar konkrētu tirgotāju elektroenerģijas piegādes līguma ietvaros neaprobežojas tikai ar pievilcīgas cenas sniegšanu un iekļauj sevī arī konsultācijas, piemēram, par izvēlētās jaudas un sistēmas pakalpojumu izvēlētā tarifa izvērtēšanu, kas ietekmē OIK un “Sadales tīkls” maksājumus.

Pavisam nesen Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir nākusi klājā ar elektroenerģijas rēķina veidošanas vadlīnijām, saskaņā ar kurām drīz savos rēķinos redzēsim arī līguma termiņu vai norādi “beztermiņa”. Šādi patērētājs vienmēr zinās sadarbības periodu un varēs ērti izrēķināt līguma pirmstermiņa laušanas maksu, ja tāda ir paredzēta.

Tevi varētu interesēt

augusts 10, 2020
Vai fiksētās elektroenerģijas cenas līgumu īpašnieki šobrīd ir zaudētāji?

Šā gada otrajam pusgadam iesākoties ar zemāku elektroenerģijas cenu biržā...

Lasīt visu
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram