Vai fiksētās elektroenerģijas cenas līgumu īpašnieki šobrīd ir zaudētāji?

Šā gada otrajam pusgadam iesākoties ar zemāku elektroenerģijas cenu biržā...
Kļūt par klientu

Šā gada otrajam pusgadam iesākoties ar zemāku elektroenerģijas cenu biržā un kopumā turpinoties pazeminātas elektroenerģijas cenas tendencei, uzņēmumiem, kuriem dažādu iemeslu dēļ jāizvēlas fiksētas cenas tarifs, rodas pamatots jautājums, vai šogad viņi ir zaudētāji? Uz šo jautājumu var atbildēt gan “jā”, gan arī “nē”.

Daļa Latvijas uzņēmumu patiešām ir spiesti izvēlēties fiksētās cenas līgumus, piemēram, lielie ražotāji. Savas darbības specifikas dēļ viņiem ir būtiski zināt vienas vienības izmaksu gadu vai jebkādu citu periodu uz priekšu. Maksa par elektroenerģiju šādiem uzņēmumiem parasti veido lielu budžeta pozīciju, tāpēc tiem nav tik svarīgi ieekonomēt atsevišķos periodos, kā stabili noturēt noteikto cenu. Līdz ar to fiksētas cenas līgums var būt ekonomiski pamatots, bet tajā pašā laikā nenozīmē izdevīgākās elektroenerģijas cenas uzņēmumam.

Vērtējot elektroenerģijas cenas 2–4 gadu griezumā, Nord Pool biržai piesaistītie elektrības tarifi juridiskām personām vienmēr ir bijuši izdevīgāki nekā jebkāds fiksētās cenas līgums. Tā būtu vislabākā izvēlē uzņēmumiem ar elastīgu grafiku, kuriem ir iespēja pārcelt ražošanu vai darbību uz nakts vai citām stundām atkarībā no cenas prognozes. Turklāt brīdī, kad iestājas negatīva elektroenerģijas cena, uzņēmumam ir iespēja būtiski palielināt savu jaudu vai iedarbināt procesus, kur elektrība tiek patērēta visvairāk, un tādā veidā ieekonomēt.

Taču šī brīža situācija biržā sniedz noteiktas priekšrocības arī tiem, kuri izvēlas fiksētus tarifus, jo pazeminātas elektroenerģijas cenas tendence būtiski ietekmē cenu, kas tiek ņemta par pamatu līguma noslēgšanas brīdī. Skatoties nākotnē no šodienas pozīcijas un rēķinot klientam fiksētu cenu, elektroenerģijas tirgotājs ņem vērā gan šī brīža cenas biržā, gan to tendences, gan notikumus ekonomikā. Turklāt daži no elektroenerģijas ražotājiem šobrīd ir gatavi piesolīt elektroenerģijas tirgotājiem noteiktu elektroenerģijas apjomu par fiksētu cenu, kura nākotnē var izrādīties zemāka nekā biržas cenas. Tāpēc tiem uzņēmumiem, kuriem stabili elektroenerģijas tarifi ir vienīgā opcija, pārslēdzot līgumu, šobrīd noteikti ir iespēja nofiksēt zemāku cenu.

Tevi varētu interesēt

oktobris 27, 2020
Elektroenerģijas tirgus apskats: 2020. gada septembris

Nord Pool biržas cenas Latvijas un Baltijas reģionā ir samazinājušas līdz 39,91 EUR/mWh septembrī...

Lasīt visu
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram