Latvija var lepoties ar ievērojamu atjaunojamās elektroenerģijas jeb zaļās enerģijas īpatsvaru gala patēriņā. Tie ir teju 40%, un pēc šī rādītāja esam vieni no vadošajiem Eiropā. Zaļā elektroenerģija pēc būtības ir patērētājam piegādāta elektroenerģija klasiskā veidā, kura ir nodrošināta ar izcelsmes sertifikātu atbilstoši patērētajam elektroenerģijas apjomam. Izcelsmes sertifikāts apliecina konkrētā elektroenerģijas apjoma ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem.

Pats svarīgākais šajā procesā ir saprast to, ka tas ir instruments, kā attiecināt tiesības uz saražotās elektroenerģijas apjomu, kas ir saražots no atjaunojamies energoresursiem. Praktiski dzīvē elektroenerģijas plūsmā nav iespējas noteikt un izsekot, kur nonāk un kā pārdalās ik mirkli saražotā un patērētā elektroenerģijas visā Latvijas, Baltijas un pat Eiropas līmenī.

Izcelsmes sertifikātus piešķir, piemēram, Latvijā Ekonomikas ministrija, kurai izcelsmes apliecinājuma pieprasījumu iesniedz ražotājs, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem. Ja viss ir atbilstoši noteikumiem, ministrija izsniedz izcelsmes apliecinājumus par konkrēto periodu un apjomu. Citās Eiropas valstīs tas notiek identiski, tikai izcelsmes apliecinājuma izsniegšana var tikt deleģētā kādai citai valsts institūcijai. Ražotāji šos izcelsmes sertifikātus var pārdot elektroenerģijas tirgotājiem vai arī nodot daudzās Eiropas biržās, kur šie sertifikāti tiks pārdoti citiem elektroenerģijas tirgotājiem, kuriem tas būs nepieciešams.

Šo izcelsmes sertifikātu mērķis ir sniegt atbalstu patērētājiem un atjaunojamās elektroenerģijas ražotājiem, tādejādi apliecinot atbildīgu attieksmi pret vidi un atbalstu CO2 izmešu mazināšanā, kā arī globālās sasilšanas problēmas ietekmes mazināšanā. Jo vairāk elektroenerģijas patērētāji izvēlēsies pirkt zaļo elektroenerģiju, jo vairāk tas stimulēs atjaunojamo elektroenerģijas nozares attīstību Eiropas līmenī.

Zaļā elektroenerģija šobrīd vairāk pieprasīta to uzņēmumu vidū, kas kopumā atbalsta atbildīgu attieksmi pret vidi un vēlās maksimāli kļūt draudzīgāki pret dabu, piemēram, šķirojot atkritumus, izmantojot otrreizējās pārstrādes materiālus, uzstādot energoefektīvākos risinājumus sava birojā, ražotnē utt.

Otra kategorija ir ražošanas uzņēmumi, kuri eksportē savu produkciju vai izejvielu, piemēram, uz kādu citu Eiropas valsti, kur pircējs kā papildus priekšrocību iepirkuma konkursā ir definējis, ka precei, kuru viņš iegādāsies, jābūt saražotai izmantojot 100% atjaunojamo elektroenerģiju.

Ar domu par atbildīgu attieksmi pret apkārtējo vidi un ievērojot savu klientu vēlmes, arī Senergo spēj nepieciešamā apjomā un periodā nodrošināt izcelsmes sertifikātus par elektroenerģiju, kas saražota no 100% atjaunojamiem enerģijas avotiem.